szechenyi

Helyi hagyományok ápolása

 

1. alkalom 2017.04.29.

 

 

2017.04.29-én délután került sort Pécs, Pákolitz István u. 33. sz. alatti iskolában a Helyi hagyományok ápolása, hagyományőrző rendezvényre. A helyszín a Cigány Szociális és Művelődési Módszertani Bázis fenntartásában működő FUND Cigány Alapfokú Művészeti Iskola székhelye is egyben. A program 14 órakor megnyitóval kezdődött. Orsós Ferenc a FUND Cigány Alapfokú Művészeti Iskola igazgatója köszöntötte az egybegyűlteket. A rendezvény egyben az EFOP-1.3.5-16-2016 pályázat megnyitó programja is volt.  14.30 órakor a „Korképek” fotókiállítás megnyitójára került sor (Bogdán László, az országosan ismert Cserdi polgármestere és Orsós Ferenc nyitották meg), melyet állófogadás követett. 15-16-óráig a FUND Iskola tanulóinak fellépése következett, majd 16-17 óráig a népszerű és sikeres Kanizsa Csillagai Együttes műsorát láthatta a szép számú közönség.  A zenés program során a továbbiakban fellépett a Fekete Láng Táncegyüttes, a fergeteges táncokhoz a zenét a Chache Rom Együttes szolgáltatta. Ezt kövezően került sor a Chache Rom Együttes saját műsorára (a 4 tagból álló pécsi együttes az EFOP-1.3.5-16-2016-00728 pályázat hagyományőrző együttese).  A rendezvény alatt gulyást főztek a fellépők és a megjelentek részére.   A program alatt a közönség részéről többen táncra perdültek, jó hangulatban telt el a rendezvény, a fellépők produkcióit többször nagy tapsvihar kísérte.  A hagyományőrző zenés program rendezvényen közel 150 fő vett részt.

2. alkalom 2017.05.20.

 

 

2017.05.20-án délután került sort Besencén a Helyi hagyományok ápolása, hagyományőrző rendezvényre. A zenés program során fellépett a Fekete Láng Táncegyüttes, a fergeteges táncokhoz a zenét a Chache Rom Együttes szolgáltatta. Ezt kövezően került sor a Chache Rom Együttes saját műsorára (a 4 tagból álló pécsi együttes az EFOP-1.3.5-16-2016-00728 pályázat hagyományőrző együttese).  Befejezésként a csodálatos hangú fiatal tehetség, Dienes Rebeka énekműsorát láthatták a megjelentek. A program alatt a közönség részéről többen táncra perdültek, jó hangulatban telt el a rendezvény, a fellépők produkcióit többször nagy tapsvihar kísérte.  Az egész napos program lehetővé tette a zenei kultúra élményszerű megismerését. A fiatalokban pedig segítette kialakítani a zene szeretete iránti igényt, az élményt befogadó képességet, az alkotó magatartást és az ehhez tartozó pozitív beállítódásokat, szokásokat.  A rendezvényre a szomszéd településekről is érkeztek emberek, több mint 130 fő vett részt a hagyományőrző zenés programon.

3. alkalom 2017.06.23.

 

 

2017.06.23.-án délután került sor a Helyi hagyományok ápolása rendezvényre, mely egyben a Meszesi Napok programsorozat első napja volt. A Helyi hagyományok ápolása programot Orsós Ferenc, a FUND Iskola igazgatója és Oszoli Dénes, Pécs MJV Önkormányzatának képviselője nyitották meg, majd a FUND iskola tanévzáró ünnepsége következett. A FUND Iskola a Cigány Szociális és Művelődési Módszertani Bázis fenntartása alatt áll, ezért az iskola életében fontos szerepet tölt be a roma hagyományok őrzése, zenében és táncban. A tanulók Nagykanizsáról, Komlóról, Kaposvárról, Murakeresztúrról, Nagybakónakról, Szentpéterúrról és Pécsről érkeztek. A gyerekek ünnepélyes keretek között adtak számot az évközben szerzett tudásukról. A Meszesi Napok színes programja volt a mesterségek bemutatása. Egy kosárfonó hölgy érkezett a romák által lakott Alsószentmártonból, aki az alapoktól mutatta be a kosárfonás mozdulatait, melyet a gyerekek és a felnőttek is nagy érdeklődéssel figyeltek. A Színes Gyöngyök Egyesület (együttműködő partner a pályázatban) szervezte a Játszóházat. Ennek keretében a gyerekek rajzoltak, origamit készítettek, gyöngyöt fűztek, kérhettek arcfestést, és csillámtetoválást. A Baranya Megyei Cigány Nemzetiségi Önkormányzat programja volt a Hagyományőrző együttesek bemutatkozása, melynek során zenés és táncos programokkal léptek fel, a táncokhoz a zenét a Chache Rom Együttes szolgáltatta. A Meszesi napok első napját a Khamoro Együttes koncertje zárta, melyet a vihar miatt az iskola táncoktató termében tartottunk meg. A programokon kb. 200 fő vett részt.

4. alkalom 2017.06.24

 

 

2017.06.24-án délután került sort a Pákolitz István utcai iskolában a Helyi hagyományok ápolása, hagyományőrző rendezvényre, ez egyben a Meszesi Napok 2. napja is volt. A Khetanipe Egyesület (együttműködő partner a pályázatban) szervezésében már délelőtt elkezdődött és délután folytatódott a Kézműves sarok elnevezésű program. Ezen sokan voltak, a gyerekek csillámtetkó, arcfestés, rajzolás, színesés foglakozásokon vettek részt. A Hagyományaink zenében és táncban hagyományőrző műsorban fellépett a Fekete Láng Táncegyüttes, a fergeteges táncokhoz a zenét a Chache Rom Együttes szolgáltatta. A táncosok műsora óriási sikert ért el. Ezt kövezően került sor a Chache Rom Együttes saját műsorára (a 4 tagból álló pécsi együttes az EFOP-1.3.5-16-2016-00728 pályázat hagyományőrző együttese). A Meszesi Napok rendezvénysorozatot a Grófó koncertje zárta, ez a CSZMMB fenntartásában működő FUND Alapfokú Művészeti Iskola támogatásával valósult meg. A program alatt a közönség részéről többen táncra perdültek, jó hangulatban telt el a rendezvény, a fellépők produkcióit többször nagy tapsvihar kísérte. A program lehetővé tette a zenei kultúra élményszerű megismerését. A fiatalokban pedig segítette kialakítani a zene szeretete iránti igényt, az élményt befogadó képességet, az alkotó magatartást és az ehhez tartozó pozitív beállítódásokat, szokásokat. A rendezvényre nagyszámban, még a környező településekről is érkeztek emberek, több mint 500 fő vett részt a hagyományőrző zenés programon.

5. alkalom 2017.09.21.

 

 

2017.09.21-én délután került sort Pécsen, a Művészetek Házában a Helyi hagyományok ápolása, hagyományőrző Roma Nap rendezvényre. A helyszín eredetileg a Jókai tér lett volna, de a rossz időjárás miatt (egész nap esett az eső) a program a Jókai és Széchenyi tér mellett található Művészetek Háza nagytermében került megrendezésre. Az első részben a FUND Cigány Alapfokú Művészeti Iskola évnyitójára került sor. A program 17 órakor megnyitóval kezdődött. Orsós Ferenc a FUND Cigány Alapfokú Művészeti Iskola igazgatója köszöntötte az egybegyűlteket. A műsor első részében a FUND Iskola tanulói léptek fel. A gitár és zongora tanulók előadását a pécsi és komlói táncosok követték, majd a FUND Iskola korábbi tanulóiból álló Fehér Liliom Együttes lépett fel, a fergeteges táncokhoz a zenét a Chache Rom Együttes szolgáltatta. Ezt kövezően került sor a Chache Rom Együttes saját műsorára (a 4 tagból álló pécsi együttes az EFOP-1.3.5-16-2016-00728 pályázat hagyományőrző együttese). A Roma Nap rendezvény második részében a Romengo Együttes lépett fel, ők a magyarországi roma folk egyik legkiválóbb együttese. A Romengo nagyecsedi oláh-cigány hagyományon alapuló cigánycenét játszik. A program alatt a közönség részéről többen táncra perdültek, jó hangulatban telt el a rendezvény, a fellépők produkcióit többször nagy tapsvihar kísérte. A hagyományőrző zenés program rendezvényen közel 150 fő vett részt. 

6. alkalom 2017.12.05. 

 

 

2017. december 5-én délután került sor a Pécs, Pákolitz István u. 33. sz. alatti iskolában a Helyi hagyományok ápolása – Mikulás napi ünnepség rendezvényre. A Cigány Szociális és Művelődési Módszertani Bázis fenntartásában működő FUND Cigány Alapfokú Művészeti Iskola 2000 óta végzi tevékenységét. Ezalatt nagyon sok gyerek vett részt a művészeti képzéseken (zene, tánc, képzőművészet), ezzel jelentős társadalmi feladatot vállaltunk fel és oldottunk meg. A FUND Iskolába járó gyerekek többsége Pécs legszegényebb környékén, a keleti városrészben, halmozottan hátrányos helyzetű, roma családokban lakik. Az utóbbi években rendszeresen tartottunk részükre Mikulás ünnepséget. Idén december 5-én 14 órától ünnepi műsort szerveztünk nekik, a FUND Iskola Mikulása 120 csomagot adott át a gyerekek részére. Olyan gyerekekről van szó, akiknek az életében kiemelkedő jelentőségű az esemény, többségük csak itt kap év végén ajándékot, mivel otthon erre nincs lehetőség. Ezért fontos számukra örömet szerezni. A rendezvényen a Chache Rom zenekar szórakoztatta a vendégeket, a program nagyszerű hangulatban zajlott le. A Mikulás ünnepségen a Kóstolda is jelen volt, cigány lecsóval, púnyival, túrós, almás, rétessel, fogadta a vendégeket. A program 17 óra után ért véget, mindenki nagyon jól érezte magát, többen kérdezték a gyerekek közül, hogy ugye jövő évben is lesz Mikulás ünnepség. 

7. alkalom 2018.01.26.

 

 

2018.01.26-án délután került sor a Helyi hagyományok ápolása rendezvényre, mely egyben a FUND Iskola félévzáró eseménye is volt. A FUND Iskola a Cigány Szociális és Művelődési Módszertani Bázis fenntartása alatt áll, ezért az iskola életében fontos szerepet tölt be a roma hagyományok őrzése, zenében, táncban és képzőművészetben. A programot Orsós Ferenc, a FUND Iskola igazgatója nyitotta meg, majd a tanulók fellépése következett. A gyerekek Nagykanizsáról, Komlóról, Kaposvárról, Murakeresztúrról, Nagybakónakról és Pécsről érkeztek, a rendezvény során ünnepélyes keretek között adtak számot az eddig megszerzett tudásukról. A program első részében a zenei tagozatos gyerekek mutatták be a tanultakat (gitár, tambura, zongora és hegedű képzések vannak a FUND iskolában), majd rövid szünetet követően következett a táncszakos tanulók műsora. A zenét a Chache Rom Együttes szolgáltatta (a 4 tagból álló pécsi együttes az EFOP-1.3.5-16-2016-00728 pályázat hagyományőrző együttese). A gyerekek többségét a szüleik, családtagjaik is elkísérték a fellépésre. A program alatt a közönség részéről többen táncra perdültek, jó hangulatban telt el a rendezvény, a fellépők produkcióit többször nagy tapsvihar kísérte. A műsor alatt a képzőművészeti képzésre járó tanulók munkáiból válogatás volt látható. A rendezvény lehetővé tette a zenei kultúra élményszerű megismerését. A fiatalokban pedig segítette kialakítani a zene szeretete iránti igényt, az élményt befogadó képességet, az alkotó magatartást és az ehhez tartozó pozitív beállítódásokat, szokásokat. A rendezvényen közel 200 fő vett részt, a gyerekek és tanáraik részére a pályázati keretből meleg ételt biztosítottunk. 

8. alkalom 2018.02.17.

 

 

2018. február 17-én délután 16.00-19-00-ig került sor a Pécs, Pákolitz István u. 33. sz. alatti iskolában a Helyi hagyományok ápolása – Roma farsang rendezvényre. A farsangi bál előtt a gyerekek közösen jelmezt készítettek, színes papírból, kartonpapírból, gyöngyökkel és egyéb kiegészítőkkel díszítették jelmezeiket. A tanulók versengtek, hogy kinek lesz szebb jelmeze, nagyon élvezték azok készítését és díszítését. Rengeteg ötletük volt, ezek közül sikerült is sokat megvalósítaniuk. Érdekes szép jelmezek készültek, igazán kreatívak voltak a gyerekek. A farsangi bál a jelmezes felvonulással kezdődött, majd játékos vetélkedők következtek. Nagy sikere volt a fánk evő versenynek. Később „lufi tánccal” tették színesebbé a farsangi mulatságot, amit nagyon élveztek a gyerekek. A FUND iskola tanulói táncbemutatóval bátorították diáktársaikat és a vendégeket a mulatságra. A gyerekek részére tombolát is szerveztek, sok ajándék gazdára talált, végig izgalommal telt a tombolahúzás. A fődíj egy csokoládétorta volt. A tombola után a Chache Rom zenekar biztosította a hangulatot a mulatsághoz. A bátrabb gyerekek elkezdtek táncolni a parketten, később társaik is csatlakoztak hozzájuk. Az este fergeteges hangulatban telt el, mindenki nagyon jól érezte magát.

9. alkalom 2018.06.14.

 

 

2018.06.14.-én délután került sor a Helyi hagyományok ápolása rendezvényre, mely egyben a FUND Cigány Alapfokú Művészeti Iskola tanévzáró rendezvénye is volt. A FUND Iskola a Cigány Szociális és Művelődési Módszertani Bázis fenntartása alatt áll, ezért az iskola életében fontos szerepet tölt be a roma hagyományok őrzése, zenében és táncban. A Helyi hagyományok ápolása programot Orsós Ferenc, a FUND Iskola igazgatója nyitotta meg, majd a FUND Iskola tanévzáró ünnepsége következett. Az iskolában évek óta zene, néptánc és képzőművészeti oktatás zajlik. A tanulók Nagykanizsáról, Komlóról, Kaposvárról, Murakeresztúrról, Nagybakónakról, Szentpéterúrról és Pécsről érkeztek. A tanévzáró ünnepségen a tanulók ünnepélyes keretek között adtak számot az évközben szerzett tudásukról. A rendezvény során zenés és táncos programokkal léptek fel a gyerekek, a táncokhoz a zenét a Chache Rom Együttes szolgáltatta. A képzőművészeti képzésre járó tanulók alkotásai az iskola telephelyén (Budai Városkapu Iskola) kerültek kiállításra. A tanévzáró jól sikerült, szerencsére az időjárás is kedvezett a rendezvénynek, melyen közel 150 fő vett részt.

10. alkalom 2018.09.20.

 

 

2018.09.20.-án délután került sor a Helyi hagyományok ápolása rendezvényre Pécsi Napok Meszesi Roma Napja címmel, mely egyben a FUND Cigány Alapfokú Művészeti Iskola tanévnyitó rendezvénye, valamint a Meszesi Lakótelepi Népfőiskola felújított termeinek átadó ünnepsége is volt. A FUND Iskola a Cigány Szociális és Művelődési Módszertani Bázis fenntartása alatt áll, ezért az iskola életében fontos szerepet tölt be a roma hagyományok őrzése, zenében és táncban. A Helyi hagyományok ápolása programot Orsós Ferenc, a FUND Iskola igazgatója nyitotta meg, majd a Meszesi Lakótelepi Népfőiskola termeinek átadása és a FUND Iskola tanévnyitó ünnepsége következett. A rendezvény során zenés és táncos programokkal léptek fel a FUND Iskola tánccsoportos tanulói, a táncokhoz a zenét a Chache Rom Együttes szolgáltatta (a 4 tagból álló pécsi együttes az EFOP-1.3.5-16-2016-00728 pályázat hagyományőrző együttese). Őket a Kanizsa Csillagai Együttes, majd budapesti EtnoRom Együttes fellépése követte. Az EtnoRom Együttest a roma zene világhírű szólóénekes-párja, Balog József és Künstler Ágnes alapította 2005-ben a magyarországi roma zene virtuózaiból. Dalaikat az elmúlt évtizedekben Japántól az Egyesült Államokig milliók hallgatták, hangjukat a Közép-Európából elsőként felcsendülő „autentikus roma hangként” ünnepelte a közönség.  A pécsi fellépésük is óriási sikert aratott. A rendezvény jól sikerült, szerencsére az időjárás is megkegyelmezett a programoknak. A Pécsi Napok Meszesi Roma Napján megközelítőleg 150 fő vett részt, a rendezvény végig jó hangulatban zajlott le.

11. alkalom 2019.01.24.

 

 

2018.01.24-én délután került sor a Helyi hagyományok ápolása rendezvényre, mely egyben a FUND Iskola félévzáró eseménye is volt. A FUND Iskola a Cigány Szociális és Művelődési Módszertani Bázis fenntartása alatt áll, ezért az iskola életében fontos szerepet tölt be a roma hagyományok őrzése, zenében, táncban és képzőművészetben. A programot Kovács Katalin a FUND Iskola Igazgatóhelyettes Asszonya nyitotta meg. Beszédében megköszönte az oktatók eddigi lelkiismeretes munkáját, a tanulóknak további eredményes, jó tanulást kívánt. A közönségnek megköszönte, hogy ilyen szép számmal megjelentek és reményét fejezte ki arra nézve, hogy mindenki nagyszerű élménnyel gazdagodva térhet haza. A diákokat szülők, testvérek és rokonok is elkísérték. Nagykanizsáról, Komlóról, Dióskálról, Kaposvárról, Murakeresztúrról, Nagybakónakról, Mindszentgodisáról, Zalakomárról és Pécsről érkeztek. A rendezvény során ünnepélyes keretek közt adtak számot eddig megszerzett tudásukról. Elsőként a zenei tagozatosok mutatkoztak be, gitárjátékot, zongora- és citera előadást láthattunk. Őket a tánc tagozatos tanulók követték autentikus cigánytánc tanulmányaik bemutatásával és színpadon állt a Chache Rom Együttes is, a fellépőknek ők biztosították a zenét, de két fellépés közt a jó hangulat folytatásáról is gondoskodtak. A műsor a helyi hagyományok ápolása mellett a jó hangulatról is szólt és az iskola közösségének összetartásáról. A rendezvény végén a fellépő diákoknak és tanáraiknak meleg étel fogyasztását biztosítottuk. A rendezvényen kb. 140 fő vett részt.

12. alkalom 2019.06.12.

 

 

2019.06.12-én délután került sor a Helyi hagyományok ápolása rendezvényre, mely egyben a FUND Cigány Alapfokú Művészeti Iskola 2018-2019. évi tanévzáró rendezvénye is volt. A FUND Iskola a Cigány Szociális és Művelődési Módszertani Bázis fenntartása alatt áll, ezért az iskola életében fontos szerepet tölt be a roma hagyományok őrzése, zenében és táncban. A Helyi hagyományok ápolása programot Orsós Ferenc, a FUND Iskola igazgatója nyitotta meg, majd a FUND Iskola tanévzáró ünnepsége következett. Az iskolában évek óta zene, néptánc és képzőművészeti oktatás zajlik. A tanulók Nagykanizsáról, Komlóról, Kaposvárról, Murakeresztúrról, Nagybakónakról, Szentpéterúrról és Pécsről érkeztek. A tanévzáró ünnepség hagyományosan abból áll, hogy a gyerekek ünnepélyes keretek között adnak számot az évközben szerzett tudásukról. A rendezvény során zenés és táncos programokkal léptek fel a gyerekek, a táncokhoz a zenét a Chache Rom Együttes szolgáltatta (A 4 tagból álló pécsi együttes az EFOP-1.3.5-16-2016-00728 pályázat hagyományőrző együttese). A tanévzáró jól sikerült, a hatalmas hőség ellenére szerencsére senki sem lett rosszul. A gyerekek és a tanáraik részére meleg ételt és italt biztosítottak a szervezők. A programokon megközelítőleg 150 fő vett részt, a rendezvény végig jó hangulatban zajlott le.



zaszlo